czwartek, 25 czerwca 2015

Umowa o pracę na czas określony maksymalnie na 33 miesiące - zmiany w kodeksie pracy.

W dniu dzisiejszym (25.06.2015 r.) Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy, wprowadzającą istotne zmiany, szczególnie w zakresie rodzajów i warunków umów o pracę.

1. Zmiany w umowach na czas określony
Obecnie
Pracodawca może zatrudniać pracownika kolejno na podstawie dwóch, następujących po sobie, umów o pracę na czas określony, ale czas ich trwania jest nieograniczony. Trzecia z kolei umowa na czas określony, od dnia zawarcia, traktowana jest, jak umowa o pracę na czas nieokreślony.
Po nowelizacji:
Pracodawca będzie mógł zatrudniać pracownika kolejno na podstawie trzech, następujących po sobie, umów o pracę na czas określony. Czwarta z kolei umowa na czas określony, od dnia zawarcia, traktowana będzie, jak umowa o pracę na czas nieokreślony.
Okres, na jaki zawarte zostaną umowy na czas określony, będzie mógł  wynosić maksymalnie 33 miesiące. Po upływie 33 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy o pracę z danym pracodawcą, pracownik traktowany będzie, jak zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, nawet jeśli jest w tym czasie zatrudniony na podstawie pierwszej, drugiej lub trzeciej umowy.

Powyższe warunki nie będą jednak dotyczyć umów o pracę zawartych:
- na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- na czas wykonywania pracy przez okres kadencji,
- a także gdy pracodawca wykaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zatrudnienie na czas określony, w związku z konkretnymi potrzebami pracodawcy (będzie to musiało zostać określone już w treści umowy i zgłoszone do właściwej Inspekcji Pracy).

2. Zmiana okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
Obecnie:
Umowa o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, może zostać przez którąkolwiek ze stron wypowiedziana przed końcem okresu, na jaki została zawarta, jeśli w umowie dopuszczona została taka możliwość. Okres wypowiedzenia w tej sytuacji wynosi co najmniej 2 tygodnie.
Po nowelizacji:
Prawo wypowiedzenia umowy na czas określony wynikać będzie z ustawy (nie będzie potrzebny zapis w umowie).
Okres wypowiedzenia umowy uzależniony będzie od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie tożsamy z okresem wypowiedzenia przewidzianym dla umowy zawartej na czas nieokreślony, tj.:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

3. Zmiana rodzajów umów o pracę
Obecnie:
Kodeks pracy przewiduje pięć rodzajów umów o pracę:
- umowa o pracę na okres próbny,
- umowa o pracę na czas określony,
- umowa o pracę na czas nieokreślony,
- umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy,
- umowa o pracę na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.
Po nowelizacji:
Kodeks pracy przewidywał będzie trzy rodzaje umów o pracę: umowę na okres próbny, umowę na czas określony i umowę na czas nieokreślony. Jak jednak wspomniano już powyżej, ustawodawca dopuścił wyjątki w stosowaniu umów na czas określony, które w praktyce zbliżone będą do funkcjonującej obecnie umowy na czas wykonywania określonej pracy czy umowy na zastępstwo.

4. Wejście w życie nowelizacji
Opisane powyżej zmiany wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Z uwagi na fakt, że ustawa została dziś uchwalona przez Sejm, wejścia tych przepisów w życie można się spodziewać dopiero w 2016 roku.
Do umów na czas określony, które będą obowiązywać w dniu wejścia w życie nowej ustawy, zastosowanie znajdą w większości nowe przepisy. Jednak okres zatrudnienia, który dla umowy na czas określony będzie wynosił maksymalnie 33 miesiące, liczony będzie na nowo od dnia wejścia w życie zmienionej ustawy. Ponadto, obowiązująca w dniu wejścia w życie nowych przepisów, umowa o pracę uważana będzie za pierwszą umowę o pracę zawartą pomiędzy tymi samymi stronami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz