wtorek, 19 czerwca 2018

Najem pojazdu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu


Skutkiem kolizji drogowej bywa niemożność korzystania z uszkodzonego pojazdu. Coraz bardziej popularny staje się najem pojazdu zastępczego w czasie naprawy auta, a następnie obciążanie kosztami ubezpieczyciela OC sprawcy kolizji. W świetle przepisów, faktycznie istnieje taka możliwość. Czy jednak zawsze poszkodowany otrzyma zwrot wygenerowanych wydatków? 

Samochód nie jest dobrem luksusowym
Zwrotu poniesionych kosztów za najem pojazdu zastępczego mogą domagać się nie tylko osoby, które dotychczas używały samochodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale również osoby fizyczne, którym pojazd służył wyłącznie do celów prywatnych. Warunkiem jest, aby uszkodzenie auta uniemożliwiało dalsze korzystanie z tego samochodu. Chodzi przecież o to, aby właściciel uszkodzonego pojazdu nadal mógł wykonywać czynności życia codziennego.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17.11.2011 r., sygn. akt III CZP 05/11, wskazał: Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej."

Tym samym ubezpieczyciel – niezależnie od celu, jakiemu służył wynajęty pojazd zastępczy – jest zobligowany do zwrotu kosztów jego najmu, pod warunkiem, że poszkodowany rzeczywiście korzystał z pojazdu.

Należy brać pod uwagę jednak, że jeżeli w trakcie naprawy uszkodzonego samochodu, poszkodowany dysponuje innym pojazdem, którym może się poruszać, nie ma podstaw, aby najmował pojazd zastępczy.

Zdarza się również, że poszkodowany zetknie się z argumentacją, iż nie powinien był najmować auta zastępczego, ponieważ mógł korzystać np. z autobusów miejskich. Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego, a także orzecznictwem sądów, takie stanowisko nie jest zasadne. Uznaje się bowiem, że w XXI wieku samochód nie jest dobrem luksusowym, a korzystanie ze środków komunikacji publicznej nie stanowi odtworzenia możliwości korzystania z własnego pojazdu.

Kiedy poszkodowany zapłaci z własnej kieszeni?
Niewielu pamięta o tym, że odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym ww. uchwale, w stosunkach pomiędzy ubezpieczycielem a poszkodowanym, powinna obowiązywać zasada proporcjonalności co oznacza, iż ubezpieczyciel jest zobowiązany jedynie do zwrotu celowych i ekonomicznie uzasadnionych kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Na poszkodowanym ciąży natomiast tzw. obowiązek minimalizacji rozmiaru szkody. Oznacza to, iż powinien on postępować tak, aby nie obciążać nadmiernie ubezpieczyciela.
Dlatego też pamiętać należy, że poszkodowany, który nie skorzysta ze złożonej przez ubezpieczyciela   oferty zorganizowania najmu pojazdu zastępczego, może mieć problem z uzyskaniem zwrotu wydatków przekraczających koszt uwzględniony w tej ofercie, chyba że wykaże, iż wydatki te były faktycznie celowe i ekonomicznie uzasadnione (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24.08.2017 r., sygn. III CZP 20/17).   

Inną sytuacją, w której poszkodowany postępuje wbrew swoim obowiązkom, jest najem pojazdu lepszej jakości niż pojazd uszkodzony. Szczególnie przy tzw. rozliczeniu bezgotówkowym, należy zwrócić uwagę, aby klasa pojazdu najętego nie przewyższała klasy pojazdu uszkodzonego, a stawka za dobę najmu odpowiadała średniej stawce występującej na rynku lokalnym.  

Reasumując, co do zasady każdy uprawniony jest do najmu pojazdu zastępczego w przypadku uszkodzenia samochodu w wyniku kolizji. Należy jednak udokumentować taką potrzebę. Wydatki poniesione w związku z tym najmem powinny natomiast zostać zwrócone przez podmiot ubezpieczający sprawcę kolizji w zakresie OC.

Pamiętajmy przy tym, że korzystając z oferty ubezpieczyciela w zakresie zorganizowania najmu pojazdu zastępczego, zapewnimy sobie pełne pokrycie kosztów najmu, unikając jednocześnie wydłużenia postępowania likwidacyjnego jak również nierzadko sporu sądowego.


apl. radc. Martyna Ogiejko

17 komentarzy:

  1. Piję wodę z kranu, a wszystko, dzięki www.filtry.pomorze.pl!- znacie? Podobno mają świetne filtry do wody.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę uważajcie na drogach, ponieważ dzieją się naprawdę złe rzeczy, jeśli kierowca nie uważa na siebie i na innych. Ja powiem szczerze, że mamy wiele ułatwień, bo np. mandat można zapłacić z pomocą systemu https://zaplacmandat.pl więc szybko i bez wychodzenia z domu, ale naprawdę lepiej uważać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aby nasze auto było cały czas "na chodzie", potrzebny jest systematyczny przegląd jego poszczególnych części. Warto jest też mieć pod ręką odpowiednie akcesoria zabezpieczające np. pierścienie osadcze https://powerrubber.com/pierscienie-osadcze/. Pierścienie skutecznie zabezpieczają łożyska oraz sprzęgło przed przesunięciem osiowym na wałkach i w otworach. Są one również elementami ustalającymi, a także mocującymi. Z tych powodów warto jest więc mieć je pod ręką.

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli faktycznie mamy taką możliwosć to jak najbardziej warto jest z niej skorzystać. Ja również mam u siebie pomoc drogową w opcji i nawet niedawno dzwoniłam do https://www.pomocdrogowalublin.pl/ gdyż mój samochód po prostu się zepsuł.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeszcze nigdy nie miałam takiej sytuacji, aczkolwiek nigdy nie wiemy kiedy może się nam to przytrafić. Osobiście jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest samo ubezpieczenie pojazdu. Sam wniosek ubezpieczeniowy został idealnie opisany w https://kioskpolis.pl/wniosek-ubezpieczeniowy/ i polecam zapoznać się z tym wpisem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ogólnie samo posiadanie auta jest świetną sprawą i ja również jestem zdania, że dość ważne jest to aby mieć zawsze sprawne auto. Sama bardzo chętnie mój samochód oddaję do serwisu https://autokorbas.pl/ jeśli potrzebuję dokonać jakiś napraw.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeszcze nigdy nie miałam sytuacji abym mogła skorzystać z takiej opcji ale jeśli będzie okazja to na pewno spróbuję. U mnie jak samochód się zepsuł to pierwsze co zadzwoniłam po pomoc drogową https://pomocdrogowagdynia.pl/ aby jakoś dojechać do warsztatu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Na pewno takie kwestie są ważne ale moim zdaniem również dobrze jest wiedzieć co należy robić w przypadku pojawienia się awarii naszego pojazdu. Myślę, że dobrą opcją jest skontaktowanie się z pomocą drogową https://pomocdrogowa.olsztyn.pl/ aby nasz pojazd był sprawnie odebrany.

    OdpowiedzUsuń
  11. W sumie ja się póki co jeszcze nad tym nie zastanawiałam i bardziej interesowało mnie to aby wiedzieć jak szybko sprzedać samochód. Tak naprawdę okazało się, że skup aut https://vikingskupaut.pl/ okazał się najlepszą opcją.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja także jeszcze takich sytuacji nie miałem, ale wiem doskonale jak istotną sprawą jest to aby wiedzieć również która pomoc drogowa jest zawsze gotowa szybko przyjechać. W sumie ja zazwyczaj dzwonię po https://www.pomocdrogowa.walbrzych.pl/ i wiem, że będzie to dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  13. Gdy jesteśmy na drodze, nigdy nie możemy być pewni, co nas czeka. Dlatego warto mieć w zanadrzu numer do profesjonalnej pomocy drogowej. Na stronie https://glinski-hol.pl/ znajdziesz ekspertów, którzy służą pomocą w przypadku awarii i holowania pojazdu. Klikając w link, otworzysz sobie drzwi do bezpiecznej i skutecznej pomocy, której potrzebujesz w trudnych sytuacjach na drodze.

    OdpowiedzUsuń
  14. Wszyscy wiemy, jak ważne jest regularne serwisowanie naszego pojazdu. Nie tylko zwiększa to bezpieczeństwo na drodze, ale również przedłuża żywotność naszego samochodu. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu samochodowego, takiego jak https://autoserwis-bialystok.pl/. Zajmują się oni zarówno rutynowymi przeglądami, jak i naprawami powypadkowymi, gwarantując najwyższą jakość usług. Ich doświadczeni mechanicy zadbają o to, aby Twój samochód był zawsze w najlepszym stanie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Niezawodność i skuteczność to cechy, które najlepiej opisują ekipę z https://drogowipomocnicy.pl/. Gdy miałem problem z akumulatorem, szybko przybyli na miejsce i efektywnie rozwiązali problem. Ich profesjonalizm i uprzejmość są godne podziwu. Dzięki ich pomocy drogowej szybko wróciłem na drogę. To firma, którą z całą pewnością polecam każdemu kierowcy.

    OdpowiedzUsuń
  16. Dzięki https://zlomujemy24h.pl/ proces złomowania mojego starego auta był nie tylko prosty, ale i przyjemny. Ich profesjonalne podejście, szybkość działania i uczciwe ceny sprawiły, że całe doświadczenie było bezproblemowe. Doceniam ich zaangażowanie w ochronę środowiska i wysoki standard świadczonych usług. Gorąco polecam ich każdemu, kto potrzebuje usług złomowania.




    OdpowiedzUsuń
  17. Organizacja przeprowadzki może być ogromnym wyzwaniem, ale dzięki wsparciu zespołu z https://transport-gdansk.pl/, cały proces przebiegł niezwykle sprawnie. Ich doświadczenie w transporcie mebli i innych dużych przedmiotów jest imponujące. Co ważne, wszystkie moje rzeczy dotarły na miejsce w idealnym stanie, co świadczy o ich dbałości i profesjonalnym podejściu do każdego zlecenia. Dla każdego, kto szuka rzetelnej firmy transportowej, nie ma lepszego wyboru.

    OdpowiedzUsuń