środa, 11 marca 2015

Forum Bankowe 2015 vs frankowicze



Forum Bankowe jest jedną z najważniejszych dorocznych konferencji środowiska bankowego. Dzisiejsze forum było szczególnie wyczekiwane w związku z zapowiedzią przedstawienia kompleksowej propozycji środowiska bankowego w odniesieniu do zadłużonych w CHF.

Wystąpienia Prezesa Związku Banków Polskich oraz Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zostały w istotnej części poświęcone propozycjom banków dla zadłużonych we frankach szwajcarskich.



Bankowcy chcieliby oprzeć program pomocowy dla klientów z kredytami hipotecznymi (w tym złotowych) oraz proces stopniowej eliminacji franka z bilansów, na dwóch filarach. Pierwszy to Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. Fundusz miałby służyć dla wszystkich klientów mających kredyty hipoteczne, którzy znajdą się w przejściowo trudnej sytuacji (wskutek choroby czy wypadku losowego).

Drugi filar tworzyłby Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny, sfinansowany z pieniędzy banków i publicznych. Celem funduszu byłoby równoważenie zmian kursu franka, środki pochodzące z funduszu posłużyłby stabilizacji raty kredytowej oraz wydłużaniu – jeśli zajdzie potrzeba – okresu kredytowania, przy czym maksymalna dopłata mogłaby wynieść 1 zł do każdego franka.  

Banki zaproponowały dodatkowo możliwość uwolnienia zabezpieczenia hipotecznego i ustanawianie zabezpieczenia na innych wartościowych nieruchomościach/zabezpieczeniach kredytobiorcy.

Z kolei Andrzej Jakubiak, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego odniósł się do propozycji rozwiązania problemu kredytów frankowych, firmowanej przez Związek Banków Polskich, wskazując, że oba proponowane przez ZBP fundusze zakładają znaczne współfinansowanie ze środków publicznych, co wymagałoby wprowadzenia istotnych zmian legislacyjnych.

Nadto, Przewodniczący KNF przeanalizował, jakie ryzyko systemowe dla sektora bankowego wiąże się ze zmianą kursu CHF względem złotego, dodając, iż propozycje ZBP nie usuwają źródeł tego ryzyka, a jedynie spowodują jego transfer na klientów i budżet. Następnie zasugerował, iż najlepszą metodą rozwiązania problemów frankowiczów jest osiągnięcie dobrowolnego porozumienia banków i ich klientów w indywidualnych przypadkach.

Wnioski z powyższych wypowiedzi nasuwają się same. Środowisko bankowców nie jest zainteresowane znalezieniem realnych rozwiązań, a nadzór finansowy liczy, że problem w znacznym stopniu rozwiąże się sam, wskutek aktywności samych kredytobiorców.

Należy przyjąć, iż spodziewanym efektem zamieszania wokół frankowiczów będzie wzrost ich świadomości prawnej oraz podejmowanie aktywnych działań wobec banków, zmierzających do zmniejszenia ryzyka związanego z niekorzystnym ukształtowaniem zapisów umów kredytowych. Nie można wykluczyć, iż wkrótce pojawią się na rynku pośrednicy oferujący prowadzenie profesjonalnych negocjacji z bankami, w sprawie renegocjacji, restrukturyzacji i przewalutowania kredytów w CHF.


2 komentarze:

  1. z publicznych pieniędzy chcą pomagać kredytobiorcom, świetnie! Tylko dlaczego podatnicy mają płacić za to, że ktoś sobie nie przeliczył ryzyka związanego z kredytem hipotecznym?! Przecież taki kredyt można ubezpieczyć na wypadek choroby lub utraty pracy! Banki zarobiły grube pieniądze na pseudo walutowych kredytach, a teraz za ich manipulacje ma zapłacić Kowalski, który wziął sobie kredyt. Albo Nowak, który z jakimkolwiek kredytem hipotecznym nie ma nic wspólnego. Absurd! Czy nie można tych banków jakoś za coś pozwań? Nie wiem, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem? Dlaczego my mamy płacić za ich pomyłki???

    OdpowiedzUsuń
  2. Pan Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP tłumaczy tę propozycję w następujący sposób:
    http://www.bankier.pl/wiadomosc/Pietraszkiewicz-Finanse-z-budzetu-dla-frankowcow-sa-fair-7240785.html
    Nie kwestionując korzystnego wpływu udzielania kredytów w skali makro, należy pamiętać, kto zarabiał na prowizjach za udzielenie kredytów, prowadzeniu rachunków, spreadach, marżach, składkach ubezpieczeniowych, itp.

    OdpowiedzUsuń